1. mars 2011 lanserte retreatbevegelsen i Norge retreater.no – et nytt felles nettsted med god oversikt over de ulike retreattilbudene i landet. 11 retreatsteder og 5 retreatarrangører står bak retreater.no, og målet er å gjøre retreat lettere tilgjengelig for alle.
GPS
Tidligere var mye avhengig av forkunnskap.
– En del kjenner til retreatsteder på Østlandet, men få er klar over at det finnes mange retreattilbud fra Bardu i nord, til Lindesnes i sør og ved Utstein kloster i vest, sier Tore Laugerud i Kontaktgruppa for retreat i Norge og prest i Areopagos.– På retreater.no finner man til og med GPS-kordinatene de ulike retreatstedene.
Taushet eller dans
Den nye nettportalen viser også det tematiske mangfoldet i retreattilbudene.
– Nå kan folk enkelt navigere mellom tilbudene; alt fra en enkel stille dag eller en uke i taushet på den ene siden, til fjellretreat med kanopadling eller retreat med dans på den andre siden, opplyser han.
– Ved å gi både basisinformasjon om retreatopphold og vise bredden i tilbud, håper vi å motivere flere til å ta skrittet å reise på retreat.
Økende interesse
– Interessen for retreat er sterkt økende i dagens samfunn, fortsetter Areopagos-presten.
– Det svarer nok på mange ulike behov hos moderne mennesker: behov for stillhet, langsomhet, kontakt med en åndelig virkelighet, helbredelse, helhet og selvutvikling. I dag tilbyr stadig flere religiøse, terapeutiske eller nyåndelige aktører retreater i Norge på mer eller mindre kommersiell basis.
Viderefører arven fra både Jesus, profeter og kloster
Alle som står bak retreater.no har en kirkelig tilknytning, og ofte er de tverrkirkelig orienterte.
– Disse retreatstedene og –arrangørene er motivert av Jesu praksis med å trekke seg tilbake til øde steder. Han inviterte disiplene med seg og sa: ”Kom med til et ensomt sted hvor vi kan være alene, og hvil litt” (Markus 6,31). Praksisen begynte hos profetene i Det gamle testamentet, og ble ført videre av de første kristne. Ørkenfedrene og klosterbevegelsen gjorde tilbaketrekkingen til en livsform, forklarer Tore Laugerud.
– Aktørene bak nettstedet viderefører denne tradisjonen og gjør den tilgjengelig for mennesker i dag. De tilbyr rom der mennesker kan komme inn i den livgivende Guds nærhet, uansett hvor de er i livet og på trosveien. Uansett form eller grad av taushet er retreatens grunnpreg ro og rast, hvile og avspenning. Vi ser retreat som en viktig del av et liv i fellesskap, omsorg for skaperverket og kamp for rettferdighet.
Ressursbank
På det nye nettstedet skal det også utvikles en ressursbank for retreat og retreatrelatert arbeid – både allmenne ressurssider og spesialiserte sider for arrangører og ledere.
Bak nettstedet står Kontaktgruppa for retreat i Norge, en arbeidsgruppe opprettet av retreatstedene for å arbeide med felles interesser for retreatbevegelsen. Gruppa består av Tore Laugerud, Areopagos, Hilde Anette Løvenskiold Kvam, Retreat i Nidaros/Presteforeningens fagråd for spiritualitet, Reidar Stang, Areopagos-medlem/tidligere husfolk på Tomasgården og Hallgeir Ringstad, Åkerlehaugen.
Nettstedets kontaktadresse og forankringssted er Åkerlehaugen.
Så langt er disse retreatstedene og -arrangørene tilknyttet retreater.no: Diakonissehuset Lovisenberg, Dokka gård, Johannesgården, Lia gård, Peterstiftelsens pilegrimsgård, Prestegården, Retreat i Nidaros, Sandom, Tomasgården, Utstein pilegrimsgård, Viken senter, Åkerlehaugen, Areopagos, Retreat i Nord, Smak av retreat (Ulla Käll) og Øyvind Borgsø.